U nas niezastąpione podczas Wigilii i lubiane przez wszystkich, najbardziej podsmażone na patelni na złoty kolor. Można przygotować je wcześniej i zamrozić (ja mrożę jeszcze surowe).
- 1/2 kg mąki
- 200-250 ml gorącej wody
- szczypta soli
- 1 łyżka oliwy z oliwek lub oleju
Składniki na farsz :
- 1 słoik litrowy suszonych grzybów
- 1 kg kiszonej kapusty
- sól, pieprz
- 2-3 cebule
- lej do smażenia
- lej do smażenia
Przyrządzenie ciasta ;
Mąkę przesiać do miski, dodać sól, mieszając powoli wlewać gorącą wodę (ja leję bardzo gorącą). Połączyć składniki drewnianą łyżką, wyłożyć na stolnicę, dodać oliwę i ugniatać do uzyskania miękkiego, elastycznego ciasta, w razie konieczności podsypywać mąką. Gotowe ciasto przełożyć do miski, przykryć mokrą ściereczką i pozostawić do momentu robienia pierogów (ciasto przykryte mokrą ściereczką nie będzie nam wysychało i będzie jeszcze bardziej elastyczne).
Przyrządzenie farszu :
Grzyby opłukać, zalać zimną wodą i odstawić na całą noc. Następnego dnia zagotować i gotować do miękkości. Ugotowane grzyby odcedzić (zachować wywar). Kapustę ugotować w wywarze po grzybach do miękkości z dodatkiem soli, ugotowaną dokładnie odcisnąć. Kapustę i grzyby drobniutko pokroić. Na patelni na oliwie usmażyć cebule, dodać do farszu. Wszystkie składniki dokładnie połączyć, doprawić solą i pieprzem(najlepsze dość pikantne)
Ciasto podzielić na 4 części, stolnicę i wałek obsypać mąką, cześć ciasta rozwałkować na cienki placek, resztę ciasta pozostawić w misce przykrytą ściereczką. Szklanką wykrajać krążki, każdy krążek ponaciągać, na środek ułożyć farsz, złożyć ciasto na pół, zlepić dokładnie brzegi, uważając aby nadzienie nie dostało się w miejsce sklejenia. Formować pierożki do momentu wykorzystania wszystkich składników. Gotowe pierogi układać na blacie podsypaną mąką.
W dużym garnku zagotować osoloną wodę, wrzucić partię gotowych pierogów, delikatnie zamieszać,przykryć przykrywką do momentu wypłynięcia pierogów. Zdjąć pokrywę, zmniejszyć palnik i gotować do miękkości około 2-3 minuty od czasu do czasu mieszając. Ugotowane pierogi wyłożyć łyżką cedzakową i układać pojedynczo na talerzach tak, aby nam się nie pozlepiały (można też polać olejem).
Podawać ugotowane z czerwonym barszczem lub podsmażona cebulką bądź podsmażone za patelni z obu stron na złoty kolor.
Smacznego:)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz