wtorek, 31 grudnia 2013
Skrzydełka jak z KFS.
Kto uwielbia skrzydełka z KFS to na pewno przepis dla niego. Muszę przyznać, że robiłam je po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni. Smakują jak te z KFS, z tą różnicą, że wiesz co jesz. Mamy pewność o świeżości mięsa jak i możemy użyć swoich ulubionych przypraw. Mogą być mniej lub bardziej pikantne w zależności co lubimy. Gorąco polecam.
Składniki :
- 1 kg skrzydełek
- przyprawy : sól, pieprz, papryka słodka (ostra), czosnek granulowany
Składniki na panierkę (ciasto naleśnikowe) :
- 1 jajko
- 100 ml mleka
- 3-4 łyżki mąki plus do obtaczania
- przyprawy
- odrobina oleju
Dodatkowo :
- olej do smażenia
Przygotowanie mięsa :
Mięso umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym, obtoczyć w przyprawach i wstawić do lodówki na minimum 30 minut.
Przygotowanie panierki :
Rozkłócone jajko wymieszać z mlekiem, mąką, olejem i przyprawami.
Przygotowanie całości :
Schłodzone skrzydełka zamoczyć w cieście naleśnikowym, następnie w samej mące wymieszanej z przyprawami (przyprawy wsypuję na oko). Smażyć na rozgrzanym oleju w głębokim garnku, tak aby były całe zanurzone w oleju. Smażyć na złoty kolor, czasami obracając. Usmażone wyłożyć na blaszkę wyłożoną folią aluminiową i wstawić do piekarnika do temperatury 150ºC. Piec około 15 minut, żeby mięsko doszło do siebie i ładnie się odrywało od kości. Podawać z ulubioną surówką i dipami.
Smacznego :
piątek, 27 grudnia 2013
Pierś z gęsi.
Pierś z gęsi jadłam bardzo dawno temu, tak dawno, że już nie pamiętałam tego smaku. Postanowiłam więc sobie przypomnieć przy okazji świąt. Choć wyszła bardzo smaczna i aromatyczna moim domownikom nie przypadła do gustu, natomiast jak dla mnie to właśnie moje smaki. Podana z kluskami śląskimi, czerwoną kapustą i z sosem z żurawiny to idealny świąteczny obiad.
Składniki :
- 1 pierś z gęsi
- 3-4 ząbki czosnku
- łyżeczka soli
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- lubczyk suszony
Przyrządzenie :
Mięso umyć, osuszyć, skórę naciąć w romby. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę. Do czosnku dodać sól dokładnie utrzeć, dodać pieprz i lubczyk, wymieszać. Natrzeć mięso marynatą, odstawić do lodówki na parę godzin lub na całą noc. Zamarynowane mięso położyć na rozgrzanej, suchej patelni bez żadnego tłuszczu skórką do dołu. Smażyć do wytopienia się tłuszczu i zrumienienia się skórki około 6-8 minut. Mięso przewrócić na drugą stronę i smażyć jeszcze 2-3 minuty. Podsmażone mięso przełożyć do żaroodpornego naczynia i zapiec w piekarniku w 180ºC przez około 20-30 minut (w zależności od stopnia wysmażenia). Po upieczeniu mięso odstawić na parę minut aby odpoczęło.
Smacznego :)
środa, 25 grudnia 2013
poniedziałek, 23 grudnia 2013
Makowiec zwijany.
W pieczeniu makowców nie mam za dużo wprawy, dopiero się uczę. Ale ten wyszedł mi dobrze a w smaku obłędnie. Dawno nie jadłam tak dobrego makowca, a bardzo je lubię. Wilgotne, bardzo aromatyczne, odpowiednio chrupiąca skórka, kwaskowaty lukier czego chcieć więcej. Pyszności polecam. Przepis pochodzi z tej strony.
Składniki na ciasto :
- 3 szklanki mąki pszennej plus do podsypywania
- 180 ml letniego mleka
- 150 g masła, roztopionego i przestudzonego
- 6 żółtek
- 45 g świeżych drożdży lub 21 g drożdży suchych
- 6 łyżek cukru
- pół łyżeczki soli
- 1,5 łyżki spirytusu lub wódki
- opakowanie cukru z wanilią
Składniki na masę makową :
- 500 g suchego maku
- 170 g jasnego brązowego cukru
- 100 g rodzynków sułtańskich
- 50 g orzechów włoskich, posiekanych
- 3 łyżki miodu
- 2 łyżeczki ekstraktu z migdałów lub aromatu migdałowego
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżka masła, w temperaturze pokojowej
- pół szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 6 białek
- 100 g rodzynków sułtańskich
- 50 g orzechów włoskich, posiekanych
- 3 łyżki miodu
- 2 łyżeczki ekstraktu z migdałów lub aromatu migdałowego
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżka masła, w temperaturze pokojowej
- pół szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 6 białek
Składniki na lukier :
- 250 g cukru pudru
- sok z połowy cytryny
- 2-3 łyżki gorącej wody
Przyrządzenie ciasta :
Drożdże suche wymieszać z przesianą mąką (z drożdży świeżych najpierw zrobić rozczyn). Dodać pozostałe składniki i wyrobić ciasto, dodając pod koniec rozpuszczone masło. Z ciasta ukształtować kulę, przełożyć do większego naczynia, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 1-1,5 godziny.
Przyrządzenie masy :
Mak zaparzyć w 500 ml wrzącej wody, odstawić do wystygnięcia, odsączyć z nadmiaru wody, 2-3 krotnie zemleć w maszynce do mielenia mięsa,. Dodać pozostałe składniki, oprócz białek, wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę, delikatnie wmieszać z masą makową.
Po wyrośnięciu ciasto podzielić na 3 części, rozwałkować na prostokątne placki o grubości około 3 mm, nałożyć masę makową, zostawiając około 2 cm od samego brzegu. Zwinąć jak roladę, a końce makowców podłożyć pod spód. Każdy z makowców przenieść na posmarowany olejem papier do pieczenia, zawinąć w niego dwukrotnie, pozostawiając około 1 cm luzu pomiędzy ciastem a papierem (nie więcej). Odstawić do wyrośnięcia na 15 minut. Makowce ułożyć na dużej blaszce, w odstępach od siebie. Piec w temperaturze 190ºC przez około 30 - 40 minut, do złotego brązowego koloru. Wyjąć, rozciąć papier od góry, przestudzić.
Przyrządzenie lukru :
W miseczce wymieszać składniki na lukier, w razie potrzeby podlać wodą gdy jest za gęsty, a gdy za rzadki dodać cukru pudru.
Jeszcze ciepłe ciasto (nie gorące!) polać lukrem i ozdobić wedle uznania.
Udanych świątecznych wypieków :)
Piernik dojrzewający.
Szukając przepisu na dobry piernik często napotykałam się na piernik dojrzewający. Szczerze pisząc wcześniej o nim nim nie słyszałam, ale zaintrygował mnie ten przepis do tego stopnia, że musiałam go wypróbować. Ciasto wyrabiało się dobrze, po czasie leżakowania równie dobrze wyglądało. W smaku bardzo intensywne, mi osobiście przeszkadzał ten zapach amoniaku, ale w smaku niewyczuwalny. Ogólnie ciasto dobre, ale jak następnym razem miałam bym go robić to tylko na pierniczki. Przepis pochodzi z tej strony.
Składniki :
- 800 mąki orkiszowej jasnej
- 500 g mąki żytniej typ 720
- 2 łyżki kakao
- 500 g miodu gryczanego (dodałam wielokwiatowy)
- 1 szklanka cukru muscovado (użyłam zwykłego)
- 165 g smalcu gęsiego lub zwykłego (dodałam zwykłego)
- 100 g masła
- 4 jajka
- 1 łyżka amoniaku wymieszanego w ½ szklance ciepłego mleka lub sody oczyszczonej
- 220 g mocnej zaparzonej kawy zbożowej
- 3 łyżki przyprawy do piernika
- kieliszek rumu lub spirytusu
- odrobinę soli
Dodatkowo :
- słoiczek powideł śliwkowych (do przełożenia)
- polewę czekoladową (do polania piernika)
Przyrządzenie :
Miód, smalec, masło i cukier, roztopić w garnku na małym ogniu. Nie doprowadzać do zagotowania! Zestawiawić z ognia dodać przyprawy, kawę zbożową, rum i na końcu rozkłócone jajka i odrobinę soli. Do miski przesiać mąki, dodać kakao i dokładnie połączyć. Do miski z mąką i kakao wlewać stopniowo płyn mieszając drewnianą łyżką. Dodać na końcu amoniak wymieszany z mlekiem i wyrobić ciasto przez kilka minut aż wszystkie składniki się połączą. Ciasto przełożyć do odpowiedniego naczynia, przykrywamy folią spożywczą, robiąc w niej kilka dziurek, aby oddychało. Przetrzymujemy w chłodnym miejscu (w lodówce lub w piwnicy) przez 4-6 tygodni.
Po czasie leżakowanie ciasto przełożyć na blat podsypany mąką, Podzielić ciasto na tyle części ile będziemy piec pierników, te składniki starczą na dużo blachę, u mnie 3 keksówki plus zostało jeszcze na pierniczki. Ciasto rozwałkować na wielkość blaszki i przełożyć na wysmarowaną masłem i posypaną bułką tartą formy. Piec w temperaturze 160º C przez 60-90 minut w zależności od wielkości pierników. Po upieczeniu ciasto powinno poleżeć parę dni przykryte ściereczką w suchym miejscu. Gdy ciasto odpowiednio zmięknie przekroić ja na 2-3 części, przełożyć powidłami, wierzch i boki oblać polewą czekoladową.
Udanych wypieków :)
piątek, 20 grudnia 2013
Najprostszy tort śmietankowy.
Najprostszy i najszybszy tort, a za razem bardzo smaczny. Delikatny biszkopt, jeszcze bardziej delikatny krem, przełamany świeżością owoców, po prostu przepyszny. Gorąco polecam:)
Składniki na biszkopt :
- 5 jajek
- 3/4 szklanki mąki
- 3/4 szklanki cukru
Składniki na krem śmietankowy :
- 250 g serka mascarpone
- 600 ml śmietany kremówki
- 2 śmietanfixy
- 50 g cukru pudru
Dodatkowo :
- ulubione owoce (u mnie morele z puszki)
- płatki migdałów do posypania brzegów
Przyrządzenie biszkoptu :
Białka ubić na sztywną pianę. Stopniowo dodawać cukier a następnie żółtka, dokładnie połączyć. Partiami dodawać przesianą mąkę miksując mikserem na najniższych obrotach do połączenia się składników. Gotowe ciasto przełożyć do okrągłej blaszki na dnie wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 170º C przez około 25-30 minut do tzw. suchego patyczka. Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości kolan upuścić na podłogę. Odstawić do uchylonego piekarnika do wystudzenia.
Przyrządzenie kremu :
W misce umieścić serek, zmiksować. Dodać śmietanę wszystko razem ubić pod koniec dodając śmietanfixy oraz cukier puder.
Wystudzony biszkopt przekroić na 2 lub 3 części. Dolny blat biszkoptu posmarować cienko krem, na kremie poukładać odsączone, pokrojone owoce, przykryć kremem. Przełożyć pozostałe blaty przekładając kremem. Wierzch i boki tortu wysmarować pozostałym kremem, wyrównać, udekorować wedle uznania.
Smacznego :)
czwartek, 19 grudnia 2013
Ryba w sosie greckim.
Ryba w sosie greckim na pewno musi się znaleźć u mnie na stole wigilijnym przepadamy za nią wszyscy. Choć bardzo często robię ją w ciągu roku nie miałam jeszcze okazji jej umieścić na blogu. Na pewno wszystkim dobrze znana ale być może mój sposób jej robienia przypadnie komuś do gustu. Polecam.
Składniki :
- 1 kg filetu z ryby (u mnie dorsz)
- mąka na panierkę
- sól, pieprz
- olej do smażenia
Składniki na sos :
- 4 marchewki
- 1-2 pietruszki korzeń
- pół selera
- 3-4 cebule
- słoiczek koncentratu
- sól, pieprz, paprykę czerwoną w proszku
- 2 liście laurowe
- 4 ziarenka ziela angielskiego
Przyrządzenie ryby :
Odmrożone filety opłukać, osuszyć i pokroić na mniejsze kawałki. Przyprawić solą i pieprzem, obtaczać w mące i smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Usmażoną rybę odsączyć z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym.
Przyrządzenie sosu :
Warzywa obrać, opłukać. Marchew, pietruszkę i seler zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Cebulę pokroić w piórka lub w kostkę. Cebulę zeszklić na patelni w tłuszczu po rybie. Dodać starkowane warzywa, podsmażyć chwilę i podlać wodą do przykrycia warzyw. Dodać liść laurowy, ziele angielskie i przyprawić solą, pieprzem oraz papryką. Dusić do miękkości pod koniec dodać przecier pomidorowy i chwile pogotować.
Gotowy sos przełożyć na zmianę z ryba, na półmisku. Na górze powinien znajdować się sos.
Smacznego :)
niedziela, 15 grudnia 2013
Zimtsterne - cynamonowe gwiazdki.
Niemieckie cynamonowe ciasteczka świąteczne. Chociaż za cynamonem nie przepadam te ciasteczka mi smakują. Ciasto do najłatwiejszych nie należy z powodu klejącego się ciasta, ale pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia jest już łatwiej do rozwałkowania. Problemem też jest wyciągnięcie ciasteczek z foremki, dlatego należy zamaczać foremkę w cukrze pudrze. No i najtrudniejsze dla mnie było zachowanie odpowiedniej konsystęcji i bieli glazury, dlatego u mnie trochę nierówne. Ale zachęcam do wypróbowania.
Składniki na ciasto :
- 300 g mielonych migdałów
- 100 g cukru pudru
- 2 białka
- 50 g mąki
- 2 łyżeczki cynamonu
Składniki na glazurę :
- 1 białko
- 200 g cukru pudru
Przyrządzenie ciasta :
W misce wymieszać suche składniki. Dodać białka i zagniatać aż do uformowania klejącego ciasta (można mikserem). Owinąć folią spożywczą i umieścić w lodówce na przynajmniej 1 godzinę. Wyjąć z lodówki ciasto i rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia lub folii (można podsypać cukrem pudrem). Rozwałkowane ciasto powinno mieć grubość około 1 cm. Używając foremki w kształcie gwiazdki wycinać ciasteczka (foremkę zamaczać w cukrze pudrze ponieważ ciasto jest bardzo lepiące) układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Przyrządzenie glazury :
Białka ubić na sztywną pianę. Ubijając stopniowo dodawać cukier puder. Glazura powinna mieć odpowiednią gęstość, kremową konsystencję, by nie była zbyt sztywna i by nie spływała z ciastka.
Glazurę nakładać pędzelkiem na ciasteczka. Piec w temperaturze 170ºC przez około 10 - 12 minut (uważając, by beza nie nabrała brązowego koloru, ja piekłam na najniższej półce w piekarniku). Wyciągnąć ciastka z piekarnika i wystudzić na kratce. Przechowywać w szczelnym pojemniku. Z każdym dniem są coraz smaczniejsze.
Udanych wypieków:)
niedziela, 8 grudnia 2013
Markizy orzechowe z kremem czekoladowym.
Ciasteczka biszkoptowe o smaku orzechowym, przełożone kremem czekoladowy to następna propozycja na święta, niestety ze względu na krem możemy je zrobić tuż przed świętami. Markizy są bardzo delikatne i chrupiące i ten krem czekoladowy, przepyszne.
Składniki na ciasto :
- 100 g mąki pszennej
- 100 g mąki ziemniaczanej
- 100 g cukru pudru
- 3 jajka
- 3 łyżki drobno startych orzechów włoskich, laskowych lub pistacji
Składniki na krem :
- 150 ml śmietany kremówki
- 100 g czekolady
- 2 łyżki masła
- kilka kropli aromatu waniliowego
Dodatkowo :
- łyżka maku
- 15-20 połówek orzechów włoskich, laskowych lub pistacji
Przyrządzenie :
Jajka utrzeć z cukrem pudrem na puszystą masę. Dosypać oba rodzaje mąki i tarte orzechy, dokładnie połączyć drewnianą łyżką bądź mikserem na najniższych obrotach. Masę nabierać łyżeczką i za pomocą drugiej nakładać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, zachowując odstępy.Ciasteczka posypać makiem na połowie ciastek położyć połówki orzechów. Piec w temperaturze 180º C przez ok 12-15 minut, wystudzić na kratce.
Przyrządzenie masy :
Czekoladę połamać i przełożyć do rondla. Dodać masło i śmietanę, podgrzać do roztopienia się czekolady i połączenia się składników. Wystudzić i wstawić do lodówki na 1 godzinę. Po tym czasie dodać aromat i zmiksować mikserem na puszystą masę.
Ciastka przełożyć kremem i złożyć ze sobą po dwa biszkopty.
Smacznego :)
Pierniczki najprostsze.
Idealne pierniczki. Ciasto bardzo proste, szybkie w wykonaniu, łatwe do wykrajania nawet dla dzieci, nie wymagające chłodzenia. W smaku bardzo dobre, mięciutkie i kruche. Polecam na święta:)
Składniki na ciasto :
- 300 g mąki pszennej
- 100 g mąki żytniej
- 130 g cukru pudru
- 100 g roztopionego masła
- 100 g miodu
- 2 jajka
- 1 łyżka przyprawy do piernika
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Dodatkowo na ozdobienie pierniczków (wedle uznania):
- 100 g czekolady kuweture
- lukier
Przyrządzenie pierniczków :
Do miski przesiać mąkę, dodać resztę składników, wymieszać i zagnieść ciasto. Rozwałkować na podsypanym mąką blacie na grubość 4 mm. Wykrajać kształty foremkami. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odstępach. Piec w temperaturze 180º C przez ok 10 minut. Studzić na kradce, udekorować wedle uznania (u mnie roztopiona czekolada i lukier na bazie białka).
Udanych wypieków.
niedziela, 1 grudnia 2013
Drożdżówka z dżemem śliwkowym oblana lukrem pomarańczowym.
Drożdżóweczka dobra na wszystko. Pulchniutka, mięciutka, delikatna i bardzo aromatyczna o smaku pomarańczy z pomarańczowym lukrem, przepyszna. Zniknęła w mgnieniu oka.
Składniki na ciasto :
Składniki na ciasto :
- 500 g mąki pszennej
- 42 g świeżych drożdży
- 1 jajko
- 6 łyżek cukru
- 55 g masła
- 200 ml ciepłego mleka
- 1/4 łyżki soli
- skórka otarta z dużej pomarańczy
Składniki na lukier :
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 1/3 soku z pomarańczy
Dodatkowo :
- 1 żółtko i 1 łyżka mleka do posmarowania
- ulubiony dżem lub powidła
Przyrządzenie ciasta :
Drożdże rozmieszać z połową cukru, połową mleka i łyżka mąki, odstawić do wyrośnięcia na 10-15 minut. Mąkę przesiać do miski dodać sól, resztę cukru, skórkę z pomarańczy. Dodać zaczyn razem z pozostałym mlekiem i jajko, wymieszać drewnianą łyżką na koniec dodając roztopione, wystudzone masło. Gdy ciasto dobrze się połączy przenieść je na stolnice i wyrabiać aż ciasto będzie gładkie i elastycznie około 5-10 minut. Całość przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę.Gdy ciasto wyrośnie ponownie je zagnieść i podzielić je na 8-12 części. Każdy kawałek spłaszczyć na dłoni, lekko rozciągnąć, na środek nałożyć dżem, dokładnie zlepić i uformować kulki. Układać dość luźno na tortownicy, wysmarowanej masłem i posypaną mąką, zlepienie do dołu. Ponownie przykryć ściereczką i pozostawić do napuszenia na około 30 minut. Po tym czasie posmarować wierzch roztrzepanym żółtkiem z mlekiem. Piec w temperaturze 180º C przez około 30 minut. Po upieczeniu ostudzić.
Na ostudzoną drożdżówkę polać lukier utarty z cukru pudru i soku pomarańczowego.
Udanych wypieków :)
Na ostudzoną drożdżówkę polać lukier utarty z cukru pudru i soku pomarańczowego.
Udanych wypieków :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)