czwartek, 11 grudnia 2014

Kulki z mleka w proszku.

Małe cudeńka, proste i szybkie w wykonaniu a jakie efektywne i smaczne, z pewnością ozdobią świąteczny stół.


Składniki : 

- 400 g mleka w proszku
- 2 jajka
- 500 g cukru pudru
- 250 g masła
- olejek migdałowy

Dodatkowo :

- kakao, wiórki kokosowe....



Przyrządzenie :

Masło utrzeć na puch (mikserem lub drewniana łyżką) dodać jajka sparzone wrzątkiem, połączyć. Partiami dodawać cukier puder, następnie mleko w proszku ciągle mieszając. Na koniec dodać olejek i rękoma dokładne połączać składniki. Z utworzonej masy formować kulki. Zamaczać w kakao, we wiórkach kokosowych bądź wedle uznania.



Smacznego :)





zBLOGowani.pl

środa, 3 grudnia 2014

Uszka z grzybami do barszczu wigilijnego.

 Muszę się przyznać, że to moje pierwsze samodzielne, od początku do końca, zrobione uszka. Farsz wyszedł bardzo smaczny, mocno grzybowy i aromatyczny, a to dzięki dodaniu ząbka czosnku, polecam. Uszka będą idealnie pasować do wigilijnego czerwonego barszczyku.


Składniki na ciasto :

- 300 g mąki
- 150-200 ml gorącej wody
- szczypta soli
- 1 łyżka oliwy z oliwek lub oleju

Składniki na farsz :

- 40 g suszonych grzybów
- sól, pieprz
 -ząbek czosnku
- 1-2 cebule
- 1 łyżka bułki tartej
- olej do smażenia

Przyrządzenie ciasta ;

Mąkę przesiać do miski, dodać sól, mieszając powoli wlewać gorącą wodę (ja leję bardzo gorącą). Połączyć składniki drewnianą łyżką, wyłożyć na stolnicę, dodać oliwę i ugniatać do uzyskania miękkiego, elastycznego ciasta, w razie konieczności podsypywać mąką. Gotowe ciasto przełożyć do miski, przykryć mokrą ściereczką i pozostawić do momentu robienia pierogów (ciasto przykryte mokrą ściereczką nie będzie nam wysychało i będzie jeszcze bardziej elastyczne).

Przyrządzenie farszu :

Grzyby opłukać, zalać wrzątkiem i odstawić na 1 godzinę. Następnie zagotować i gotować do miękkości około 30-40 minut. Ugotowane grzyby odcedzić, drobniutko pokroić. Na patelni rozgrzać olej, podsmażyć cebule, dodać grzybki i wszystko razem podsmażyć, przyprawić solą i pieprzem. Ostudzić. Do ostudzonego farsz dodać wyciśnięty czosnek oraz bułkę tarta.



Lepienie uszków :

Stolnicę i wałek obsypać mąką, cześć ciasta rozwałkować na cienki placek, resztę ciasta pozostawić w misce przykrytą mokrą ściereczką. Kieliszkiem wykrajać krążki, każdy krążek ponaciągać, na środek ułożyć farsz, złożyć ciasto na pół, zlepić dokładnie brzegi (tak jak lepimy pierogi), uważając, aby nadzienie nie dostało się w miejsce sklejenia, następnie zawinąć sobie pierożka wkoło wskazującego palca i zlepić końce. Tak formować uszka do momentu wykorzystania wszystkich składników. Gotowe uszka układać na blacie podsypaną mąką. 
W dużym garnku zagotować osoloną wodę, wrzucić partię gotowych uszków, delikatnie zamieszać, przykryć przykrywką do momentu wypłynięcia uszków. Zdjąć pokrywę, zmniejszyć palnik i gotować do miękkości około 2-3 minuty od czasu do czasu mieszając. Ugotowane uszka wyłożyć łyżką cedzakową i układać pojedynczo na talerzach tak, aby nam się nie pozlepiały. podawać z czerwonym barszczem.


Smacznego:)





zBLOGowani.pl

Pierogi z kapustą i grzybami.

U nas niezastąpione podczas Wigilii i lubiane przez wszystkich, najbardziej podsmażone na patelni na złoty kolor. Można przygotować je wcześniej i zamrozić (ja mrożę jeszcze surowe).


 Składniki na ciasto :

- 1/2 kg mąki
- 200-250 ml gorącej wody
- szczypta soli
- 1 łyżka oliwy z oliwek lub oleju

Składniki na farsz :

- 1 słoik litrowy suszonych grzybów
- 1 kg kiszonej kapusty
- sól, pieprz
- 2-3 cebule
- lej do smażenia

Przyrządzenie ciasta ;

Mąkę przesiać do miski, dodać sól, mieszając powoli wlewać gorącą wodę (ja leję bardzo gorącą). Połączyć składniki drewnianą łyżką, wyłożyć na stolnicę, dodać oliwę i ugniatać do uzyskania miękkiego, elastycznego ciasta, w razie konieczności podsypywać mąką. Gotowe ciasto przełożyć do miski, przykryć mokrą ściereczką i pozostawić do momentu robienia pierogów (ciasto przykryte mokrą ściereczką nie będzie nam wysychało i będzie jeszcze bardziej elastyczne).

Przyrządzenie farszu :
Grzyby opłukać, zalać zimną wodą i odstawić na całą noc. Następnego dnia zagotować i gotować do miękkości. Ugotowane grzyby odcedzić (zachować wywar). Kapustę ugotować w wywarze po grzybach do miękkości z dodatkiem soli, ugotowaną dokładnie odcisnąć. Kapustę i grzyby drobniutko pokroić. Na patelni na oliwie usmażyć cebule, dodać do farszu. Wszystkie składniki dokładnie połączyć, doprawić solą i pieprzem(najlepsze dość pikantne)



Lepienie pierogów :

Ciasto podzielić na 4 części, stolnicę i wałek obsypać mąką, cześć ciasta rozwałkować na cienki placek, resztę ciasta pozostawić w misce przykrytą ściereczką. Szklanką wykrajać krążki, każdy krążek ponaciągać, na środek ułożyć farsz, złożyć ciasto na pół, zlepić dokładnie brzegi, uważając aby nadzienie nie dostało się w miejsce sklejenia. Formować pierożki do momentu wykorzystania wszystkich składników. Gotowe pierogi układać na blacie podsypaną mąką. 
W dużym garnku zagotować osoloną wodę, wrzucić partię gotowych pierogów, delikatnie zamieszać,przykryć przykrywką do momentu wypłynięcia pierogów. Zdjąć pokrywę, zmniejszyć palnik i gotować do miękkości około 2-3 minuty od czasu do czasu mieszając. Ugotowane pierogi wyłożyć łyżką cedzakową i układać pojedynczo na talerzach tak, aby nam się nie pozlepiały (można też polać olejem).
Podawać ugotowane z czerwonym barszczem lub podsmażona cebulką bądź podsmażone za patelni z obu stron na złoty kolor.


Smacznego:)




zBLOGowani.pl

czwartek, 27 listopada 2014

Pierniczki katarzynki.

Tradycyjne, polskie i bardzo lubiane pierniczki. Proste w wykonaniu, ciasto idealne do wykrawania, również dla dzieci. Po upieczeniu są bardzo twarde, potrzebują paru tygodni, żeby zmiękły, dlatego można zacząć już je robić.  


Składniki :

- 200 g płynnego miodu
- 1 łyżeczka przyprawy korzennej do piernika
- łyżkę kakao
- 100 g cukru pudru
- 1 jajko
- 400 g mąki pszennej
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia 

Dodatkowo na lukier :

- 100 g cukru pudru
- kilka łyżek gorącej wody

Przyrządzenie :

Do miodu dodać przyprawy korzennej, cukier, kakao, jajko, na koniec dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Zagnieść ciasto, rozwałkować na grubość 5 mm i wykrawać foremkami do katarzynek (ja niestety nie posiadam i użyłam foremek o różnych kształtach). Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, posmarować wierzch pierniczków wodą i piec w temperaturze 190ºC przez 12-15 minut. Wystudzić na kratce. 
Z cukru pudru i paru łyżek gorącej wody zrobić rzadki lukier, posmarować nim pierniczki lub przenieść ta czynność gdy pierniczki zmiękną. Mogą również pozostać bez lukrowania lub ozdobić je wedle uznania. Przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku z dodatkiem kawałka jabłka, które należy co parę dni wymieniać (pierniczki potrzebują wilgoci, żeby zmiękły), bądź tez wyjąć pierniki na parę dni przed Świętami na talerz, żeby chłonęły wilgoć z zewnątrz.



Udanych wypieków :)



zBLOGowani.pl

środa, 26 listopada 2014

Lebkuchen-niemieckie pierniczki z żurawiną, oblane czekoladą.

Swoje pierwsze przygotowania do Świąt zaczęłam od pierniczków, ponieważ potrzebują trochę czasu, żeby zmiękły. Dziś przepis na niemieckie tradycyjne pierniczki czyli Lebkuchen, urozmaicone żurawiną i oblane czekoladą. Przepis wzięłam z niemieckiej gazety.


Składniki na ciasteczka :

- 125 g płynnego miodu
- 2 łyżki śmietany 18%
- 50 g cukru
- 50 g masła
- 100 g drobno pokrojonej suszonej żurawiny 
(trochę pozostawić w całości do ozdobienia)
- 250 g mąki
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 50 g brązowego cukru

Dodatkowo na polewę :

- 150 g czekolady typu kuweture

Przyrządzenie :

Miód, śmietanę, cukier i masło umieścić w rondelku i podgrzać do momentu roztopienia się masła. W misce umieścić mąkę, proszek do pieczenia, przyprawę do piernika, brązowy cukier oraz żurawinę, wymieszać. Do miski dodać mieszankę miodową, jeszcze letnia, wszystko dokładnie wymieszać najlepiej dużą, drewnianą łyżką. Zimne ciasto zwinąć w folie spożywczą i schłodzić w lodówce około 1 godzimy. Schłodzone ciasto rozwałkować pomiędzy dwoma papierami do pieczenia na grubość 4 mm, foremkami wykrajać wzorki i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w nagrzanym piekarniku do  180°C przez 15 minut. Upieczone wystudzić na kratce. Wystudzone oblać roztopioną czekoladą, na każdym pierniczku ułożyć po jednej żurawinie podczas gdy czekolada jeszcze nie zastygła. Przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku z dodatkiem kawałka jabłka, które należy co parę dni wymieniać (pierniczki potrzebują wilgoci, żeby zmiękły), bądź tez wyjąć pierniki na parę dni przed Świętami na talerz, żeby chłonęły wilgoć z zewnątrz.




Udanych wypieków :)


zBLOGowani.pl

poniedziałek, 13 października 2014

Flaczki wołowe.

Flaczki albo się lubi albo nienawidzi. Na szczęście u mnie większość lubi, dlatego mam dla kogo je gotować.



Składniki :

- 500 g flaków wołowych (u mnie już obgotowane)
- 750 g wołowiny z kością
- 2 marchewki
- kawałek selera
- 1 pietruszka
- por
- 2 cebule
- ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, sól
- łyżka majeranku
- łyżeczka chili
- 1/2 łyżeczki imbiru
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej 
- 1/2 kurkumy

Zasmażka :

- 50 g masła
- trochę oleju
- 1-2 łyżki mąki

Przyrządzenie :

Ugotować rosół na wołowinie razem z włoszczyzną, zielem angielskim i liściem laurowym. Przyprawić solą i pieprzem. Gotowe flaki przełożyć do garnka zalać czystym rosołem. Mięso z rosołu pokroić w paseczki, dodać do flaków. Marchew zetrzeć na tarce, por pokroić w drobne paseczki i wszystko dodać do flaków. Dodać przyprawy, liść laurowy i ziele angielskie. Gotować do miękkości. 
Pod koniec przygotować zasmażkę:
Na patelni rozpuścić masło z dodatkiem oleju, dodać mąkę i smażyć bardzo wolno do zrumienienia się zasmażki, od czasu do czasu mieszając. Jak zasmażka jest już gotowa wlać do nie chochlę rosołu, zamieszać i wszystko dodać do flaków, wszystko jeszcze chwile pogotować.

Smacznego :)


niedziela, 3 sierpnia 2014

Żeberka w sosie własnym.

Żeberka uwielbiam w każdej postaci, czy to gotowane w zupie wyciągnięte i zjedzone z musztardą, czy w miodzie czy też w sosie. U mnie najczęściej podawane w sosie, najbardziej lubiane przez domowników.



Składniki :

- 1 kg żeberek
- przyprawy : sól, pieprz, papryka czerwona w proszku (słodka i ostra), majeranek
- 2 listki liścia laurowego
- parę kulek ziela angielskiego
- 2 cebule
-3-4 ząbki czosnku
- mąka do obtoczenia
- olej do smażenia

Przyrządzenie :

Mięso umyć pokroić na mniejsze kawałki wzdłuż kości. Osuszyć i przyprawić przyprawami. Wstawić do lodówki na parę godzin bądź całą noc. Następnie obtoczyć w mące (strzepując nadmiar) i smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Po usmażeniu przełożyć do dużego rondla.
Cebulę i czosnek obrać. Cebulę pokroić w piórka, czosnek drobno posiekać. Zeszklić na łuszczu gdzie było podsmażane mięso. Przełożyć do rondla z mięsem, dodać liść, ziele zalać wodą do przykrycia mięsa i dusić na wolnym ogniu do miękkości (około1,5 godzin). W razie rzadkiego sosu zagęścić go mąką rozrobioną z wodą.

Smacznego :)




sobota, 2 sierpnia 2014

Owocowe tartaletki na kruchym spodzie.

Idealne kruche ciasto, dżem lub masa budyniowa do tego kolorowe owoce czego chcieć więcej. U mnie podane na urodziny dziecka cieszyły się powodzeniem. Na dole propozycja szaszłyków owocowych, które zniknęły w mgnieniu oka. Polecam.


 Składniki na ciasto kruche :

- 200 g mąki
- 100 g zimnego masła
- 3 - 4 łyżki zimnej wody

Dodatkowo :

- ulubiony dżem do posmarowania tarteletek lub masę budyniową (u mnie dżem)
- kolorowe owoce


Przyrządzenie ciasta kruchego :

  • Mąkę przesiać do dużej miski, dodać pokrojone w kostkę masło. Wymieszać szybko masło z mąką starając się je wetrzeć w mąkę. Powoli dodawać wodę i całość siekać i mieszać za pomocą zimnego noża, aż się połączy. Zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 30 minut. Po tym czasie wyjąć z lodówki i rozwałkować na 3 mm grubości placek. Małe foremki do tarty wyłożyć ciastem, nakłuć widelcem w paru miejscach. Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia z grochem bądź kulkami ceramicznymi, włożyć do piekarnika nagrzanego do 180°C i piec przez 12 minut. Następnie usunąć papier z grochem i piec jeszcze przez kolejne 12 minut na złoty kolor. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika i wystudzić. Ostudzone posmarować dżemem lub masą ponakładać umyte owoce.

Propozycja podania owoców w wersji szaszłyków.


Smacznego :)






piątek, 30 maja 2014

Ślimaki drożdżowe z serem i kruszonką.

Drożdżóweczki uwielbiamy w każdej postaci, dziś polecam z masą serową, rodzynkami i kruszonką.



Składniki :

- 450 g mąki
- 7 g suchych drożdży
- 100 g cukru
- 60 g masła roztopionego
- 2 jajka
- 180 ml ciepłego mleka
- 1/2 łyżeczki soli

Składniki na masę serową :

- 250 g twarogu trzykrotnie mielonego
- 1 żółtko
- 3 łyżki cukru
- 2 łyżki skórki pomarańczowej
- 100 g rodzynek

Składniki na kruszonkę :

- 50 g miękkiego masła
- 8 łyżek mąk
- 6 łyżek cukru


Przyrządzenie ciasta :

Mąkę przesiać do miski, wymieszać z drożdżami, dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodać rozpuszczone masło. Wyrobić ciasto, by było miękkie i elastyczne ( około 10 minut). Uformować kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 godziny). 

Przyrządzenie masy serowej :

Wszystkie składniki umieścić w misce, dokładnie utrzeć mikserem. 

Gotowe ciasto rozwałkować na prostokąt o wielkości około 30 x 25 cm. Masę serową rozsmarować na cieście zostawiając 2 cm odległość od brzegów. Zwinąć w taki sposób, by powstała rolada. Tak przygotowane ciasto pokroić ostrym nożem w 2 cm plastry. Układać na blaszce, w sporych odległościach od siebie. Przykryć ściereczką, pozostawić w ciepłym miejscu do czasu podwojenia objętości (około 30 minut). 

Przygotować kruszonkę :

W misce umieścić wszystkie składniki i palcami wyrobić kruszonkę.

Przed pieczeniem ślimaki posypać kruszonką. Piec w 180°C przez około 20-25 minut na złoty kolor. Po upieczeniu wystudzić na kratce. Dodatkowo można polać lukrem.




Smacznego :)


niedziela, 25 maja 2014

Chili con carne.

Chili con carne czyli papryka z mięsem. Danie szybkie i mało pracochłonne. Bardzo smaczne, aczkolwiek bardzo ostre (takie powinno być). Podawane z ryżem lub tylko z bułką. Pyszności.


Składniki :

- 1/2 kg mięsa mielonego
- 1 puszka czerwonej fasoli
- 1 puszka pomidorów pokrojonych w kostkę
- 1 mała puszka kukurydzy
- 1 cebula
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka przyprawy chilli
- 1 łyżeczka oregano
- sól, pieprz, papryka czerwona w proszku
- olej do smażenia

Przyrządzenie :

Na patelni rozgrzać olej, wrzucić obraną, drobno pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek, przyrumienić. Do zrumienionej cebuli dodać mięso, podsmażyć. Do mięsa dodać puszkę pomidorów, przyprawy, podlać szklanką wody i dusić pod przykryciem od czasu do czasu mieszając. Pod koniec dodać odsączoną fasolę i kukurydzę, chwilę podgotować. Podawać z ugotowanym ryżem lub bułką.


Smacznego :)






poniedziałek, 19 maja 2014

Ciasto kokosowe z masą serową i sosem malinowym.

Ciasto kokosowe, masa serowa i pyszny sos malinowy doskonale się komponują. Chociaż za kokosem nie przepadam, te połączenie bardzo mi smakowało. Masa z serka mascarpone i jogurtu jest delikatna, puszysta i nie za słodka, może posłużyć za przełożenie innych ciast czy nawet tortu. Polecam.

 

Składniki na ciasto :

- 200 g masła
- 200 g cukru
- 4 jajka
- 300 g mąki
- 1 opakowanie proszku do pieczenia
- 125 g wiórek kokosowych

Składniki na masę :

- 500 g serka mascarpone
- 150 g jogurtu naturalnego 10 %
- 3 łyżki cukru pudru

Składniki na sos z malin:

 - 200 g malin
- 30 g cukru
- 1 opakowanie śmietanfixu (ja pominęłam)

Przyrządzenie ciasta :

Masło razem z cukrem utrzeć na puszystą masę. Dodawać pojedynczo jajka i dokładnie połączyć mikserem. Na koniec dodawać stopniowo mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz z wiórkami kokosowymi. Delikatnie wymieszać do połączenia się składników. Ciasto powinno być dosyć gęste. Ciasto wyłożyć na okrągłą lub podłużną, średniej wielkości blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w 180°C przez około 25 minut na złoty kolor. Po upieczeniu wystudzić.

Przyrządzenie masy :

Serek mascarpone wyłożyć do miski, dodać jogurt oraz cukier puder, ubić na puszystą masę. 

Przyrządzenie sosu:

Do malin dodać cukier oraz śmietanfix dokładnie zblendować.

Na wystudzone ciasto wyłożyć gotową masę, na masę nałożyć ozdobnie sos z malin.


Smacznego :)





czwartek, 8 maja 2014

Naleśniki z mięsnym farszem.

Danie choć kaloryczne, bardzo smaczne, raz na jakiś czas można sobie pozwolić. Farsz z mięsa mielonego, pieczarki plus żółty ser świetnie się komponują, do tego chrupiący naleśnik, pycha. Idealne danie na obiad lub kolację. U mnie w domu mogli by je jeść na okrągło.



Składniki  na ciasto naleśnikowe :

- 1/2 kg mąki
- 2500 ml wody gazowanej
łyżeczka soli
- jajko

Składniki na farsz

- 1/2 kg mięsa mielonego
- 300 g pieczarek
- 1 cebula
- sól, pieprz, papryka czerwona w proszku

Dodatkowo :

- 200 g sera żółtego tarkowanego
- olej do smażenia

Przyrządzenie naleśników :

Jajko roztrzepać, dodać resztę składników i dokładnie wymieszać mikserem lub trzepaczką (ciasto powinno być rzadsze niż na tradycyjne naleśniki). Smażyć na rozgrzanej, suchej patelni z obu stron na blade placki. Odstawić do wystygnięcia.

Przyrządzenie farszu :

Pieczarki umyć, ewentualnie obrać i pokroić w drobną kostkę. Cebulę obrać również drobno pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać trochę oleju, wrzucić cebulę i pieczarki. Smażyć do momentu wyparowania wody z pieczarek. Dodać mięso, przyprawić i podsmażyć wszystko razem. 

Na połowę naleśnika nakładać farsz, posypać żółtym serem i przykryć drugą połową naleśnika. Czynność powtarzać do wyczerpania się składników. Tak przygotowane naleśniki smażyć na gorącym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Podawać z ketchupem lub ulubioną surówką.


Smacznego :)





poniedziałek, 5 maja 2014

Fantakuchen z truskawkami.

Fantakuchen, czyli ciasto z fantą. Podobne ciasto już istnieje na moim blogu, zmieniłam trochę masę i zamiast moreli dodałam truskawki, wyszło rewelacyjne.


Składniki na ciasto :

- 3 jajka
- 180 g cukru
- 200 g mąki
- 100 ml oleju
- 125 ml fanty
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Składniki na masę :

- 250 g serka mascarpone
- 250 g śmietany kremówki
- 30 g cukru pudru
- 1 opakowanie cukru waniliowego

Dodatkowo :

- 500 g truskawek
- cukier puder do posypania


Przyrządzenie ciasta :

Jajka ubić razem z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Do masy dodawać stopniowo olej na zmianę z fantą cały czas mieszając. Na koniec partiami dodawać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, delikatnie wymieszać mikserem na najniższych obrotach do połączenia się składników. Wylać na okrągłą blaszkę na dnie wyłożoną papierem do pieczenia.  Piec w 180°C przez 25 minut na złoty kolor. Po upieczeniu zostawić ciasto w uchylonym piekarniku do ostygnięcia.

Przyrządzenie masy :

Kremówkę ubić na sztywną pianę. W osobnej misce zmiksować serek mascarpone. Kremówkę przełożyć do serka, dodać cukier puder oraz cukier waniliowy, delikatnie połączyć mikserem do uzyskanie jednolitej masy. 

Gotową masę wyłożyć na wystygnięty biszkopt, wyrównać. Na masę poukładać umyte i dobrze odsączone truskawki przekrojone na pół. Schłodzić w lodówce minimum godzinę. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.


Udanych wypieków:)


czwartek, 1 maja 2014

Gołąbki w sosie pomidorowym.

Gołąbki u mnie goszczą bardzo często, ale nie miałam jeszcze okazji umieścić ich na moim blogu.


Składniki :

- 1 kg mięsa mielonego 
- torebka ryżu
- 1 cebula
- przyprawy: sól, pieprz, majeranek, 
czerwona papryka w proszku, maggi, 
- liść laurowy, ziele angielskie
- 1 kostka rosołowa
- 1 duża główka białej kapusty
- puszka przecieru pomidorowego
- słoiczek koncentratu pomidorowego
- parę plastrów wędzonego boczku
- 2 łyżki mąki
- 100 ml śmietany


Przyrządzenie :

Ryż ugotować na półtwardo. Z kapusty wydrążyć głąb. W dużym garnku zagotować wodę, włożyć kapustę, gotować na małym ogniu i usuwać odrywające się liście od główki kapusty. Z liści odciąć zgrubiałe końcówki. 

Mięso mielone przełożyć do miski, dodać ryż, zeszkloną cebulkę, przyprawić, wymieszać.

Gotowy farsz nakładać na obgotowane liście kapusty, zwinąć gołąbki. 

W dużym garnku ułożyć plastry boczku, przykryć pozostałymi liśćmi i ułożyć ściśle gołąbki. Przyprawić, dodać ziele angielskie, liść laurowy. Zalać wywarem z kostki rosołowej, tak żeby przykryć gołąbki. Na wierzch ułożyć liście. Gotować na małym ogniu. Po około 30 minutach dodać przecier pomidorowy, gotujemy jeszcze z godzinę pod koniec dodać koncentrat pomidorowy. Na koniec zagęścić mąką rozrobioną z wodą i śmietaną. Gołąbki podawać polane sosem.


Smacznego :)